cepelia              DZIECIĘCY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY CEPELIA - POZNAŃ

11cepDziecięcy Zespół Folklorystyczny "Cepelia - Poznań"
powstał w 1988 roku. Tworzy go ponad osiemdziesiąt osób. Dzieci i młodzież w wieku od 7-16 lat pracują w czterech grupach wiekowych.
Nadrzędnym celem działalności zespołu jest przekazywanie dzieciom rodzimego folkloru poprzez kultywowanie tradycyjnych zwyczajów ludowych, naukę tańców, pieśni, gry na instrumentach ludowych i pielęgnowanie gwary. W zajęciach zespołu tanecznego uczestniczy także kapela.
Zespół koncertuje na scenach w kraju i poza jego granicami. Zadebiutował w drugim roku swojej działalności, prezentując się na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Cepeliowskich w Krakowie, gdzie zdobył pierwsze miejsce i otrzymał wysoką ocenę ekspertów folkloru. Do wielu sukcesów należy także zdobycie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych na Cyprze (1995).
Pełniąc rolę ambasadorów polskiej kultury, młodzi tancerze koncertowali przed publicznością Anglii (1996), Austrii (2001), Bułgarii (2010), Chorwacji (2008), Hiszpanii (2012), Holandii (1993), Francji (1993, 1995), Macedonii (2007). Niemiec (1992, 1994, 1997), Rosji (1998), Turcji (2004), na Cyprze (1995, 2003, 2009), Łotwie (1997), Węgrzech (1998, 2000, 2002, 2005, 2009), Tajwanie (1999, 2011), we Włoszech (2000). Prezentowali swój program także w Watykanie, podczas audiencji u Ojca Świętego – Jana Pawła II.
W 2003 roku zespól został członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
10cepCzłonkowie zespołu dzielą się radością, umiejętnościami i wiedzą o polskim folklorze z rówieśnikami podczas audycji w Centrum Rehabilitacyjnym Dzieci Niepełnosprawnych w Poznaniu, w szpitalach, szkołach i przedszkolach. Koncertują na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od szeregu lat, zawsze w „Scenie na piętrze", zespół wystawia „Pastorałkę". To tradycyjny prezent noworoczny dla mieszkańców Poznania.

W Dziecięcym Zespole Folklorystycznym "Cepelia-Poznań", od roku 2001 roku, działa Sekcja Polskiego Tańca Towarzyskiego, która kultywuje tradycje tańców narodowych. Jej wychowankowie uczestniczą w krajowych turniejach tańca, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Należą do czołowych par w kraju.

W styczniu 2009 roku Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia-Poznań" obchodził uroczyście 20-lecie istnienia. Z tej okazji zaprezentował swój dorobek podczas koncertu galowego w Sali Wielkiej CK Zamek. Honorowy patronat nad koncertem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty - Elżbieta Leszczyńska oraz Zastępca Prezydenta Miasta Poznania - Maciej Frankiewicz.
Godziny zajęć...

cepelia1cepelia2cepelia3 cepelia4 cepelia5cepelia6cepelia7
cepelia8SAM 0157

Kultywując tę starą, polską tradycję, najmłodsi członkowie Dziecięcego Zespołu Cepelia –Poznań śpiewali pastorałki i składali życzenia najpierw swoim rówieśnikom w pracowniach Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, potem w sklepach i firmach w okolicy wzbudzając uśmiech i podziw wśród mieszkańców Łazarza.Przede wszystkim za uśmiech i miłe słowa – serdecznie dziękujemy! ecz